Koľko vody denne vypiť?

Koľko sa odporúča vypiť denne vody? Aké množstvo by sme mali piť tak, aby nám všetko potrebné fungovalo naplno? Odpovede na tieto otázky sa často rôznia, preto sa pozrime, koľko je optimálne množstvo vody, ktoré by sme mali za deň vypiť.

Voda je dôležitá a nutná pre dobrú zdravotnú kondíciu. Pre všetkých. Napriek tomu je jej množstvo, ktoré by sme mali prijať, vysoko individuálne a závisí na viacerých faktoroch. Jednoduchá otázka, no odpovede sú komplikované. Štúdie počas desiatok rokov vymedzili rôzne intervaly, no pravda je taká, že množstvo vody, ktoré sa odporúča denne vypiť závisí na zdraví, aktivite a tiež mieste bydliska.

Napriek tomu, že neexistuje univerzálny návod na denné odporúčané  množstvo vody, ak budete vedieť viac o svojom tele, môžete ho odhadnúť. Voda tvorí až 60% telesnej hmotnosti. Každý jeden orgán je závislý na vode. Napríklad sa stará o výživu pre bunky, čistí niektoré orgány a zbavuje ich toxínov.

Čo v prípade nedostatku prijatej vody počas dňa?

Nedostatok pitia môže viesť k dehydratácii, ktorá spôsobí, že niektoré telesné funkcie nebudú môcť byť funkčné na 100%. Aj mierna dehydratácia Vás znechutí, odoberie Vám energiu a unaví. Preto si dávajte pozor na akékoľvek prejavy, ktoré by mohli naznačovať dehydratáciu. Telo máme len jedno a obyčajná voda je najlepším spôsobom, ako ho udržať počas dňa v chode.

Každý deň strácame vodu cez dýchanie, vydychovanie, močenie. Aby sme ju nahradili, musíme prijímať vodu alebo aspoň potravu s dostatočným množstvom vody. Mediálne známe číslo 3 litre celkovej vody za deň je pravdivé. Je to však minimum, nie optimum. A platí pre mužov. Ženy majú naopak 2.2 litra. Zoberme si, že už len polievkou počas dňa máte hneď minimálne desatinu.

8 pohárov vody denne

Tak túto radu počul snáď každý! Je to tak len preto, lebo 8 pohárov sa dobre pamätá a dá sa deliť na fázy dňa. Podstatné je, aby ste pili denne a pravidelne. Ak ráno vypijete 1.5 litra, neznamená to, že do konca dňa nemusíte strážiť príjem tekutín. Takže frázu by sme preformulovali – vypite denne aspoň 8 pohárov vody. Nadbytok vody (mierny) nie je problémom takže radšej viac ako menej.

Čo si myslíte? Pridajte svoj názor do diskusie

 
„Kdy se nudíme lépe než v kruhu rodiny?“ Oscar Wilde