Čo je beat?

Otázka, ktorú si kladie veľká časť mladých fanúšikov rapového hudobné žánru. Ako vzniká hudobný podklad, do ktorého sa snažia trafiť raperi? Poďme sa pozrieť na to, z čoho sa skladá beat, teda inštrumentálna časť hiphopovej skladby. Tento článok je len malý úvod pre tých, ktorí nevedia ako začať s tvorbou hudby.

Určite po ňom nezačnete tvoriť svetové produkcie tak, ako sa to u nás darí menám typu DJ Wich, Emeres prípadne Mugis. Ale na úvod to stačí, aby ste mali jasno, čo všetko takýto chlebíček obnáša. A to, že sa ním nedá živiť, potvrdzujú práve tie tri výnimky uvedené vyššie.

Údery sú základ

Beat je v ideálnom prípade majstrovské prepojenie niekoľkých úderov súčasne. Pri zostavovaní sa dbá na pravidlá rytmickosti a melodickosti. Poznáme tri základné typy úderov:

Bass Drum – Asi najznámejší zvuk, ktorý má každý beat. Určite ho spoznáte, je najhlbší

Snare – Stredový bubon, nie je nutnou podmienkou, aby bol v beate, no pekne doplní Bass Drum.

Hihat – Výškový činel, dodá melodickosť.

Aký postup voliť pri skladaní beatov?

Väčšina činností začína základným kameňom, od najhrubších vecí po detaily. Tak je to aj s inštrumentálom. Začnete najhlbšími a postupne pridávate tie najjemnejšie. Všetko musí do seba zapadať a mať rytmus.

1 tak obsahuje 4 doby a tomu sa nevyhnete ani v hip-hope. Bass drum zvykne začať dobu v takte, kde s prechodom prejde na Snare. Počas taktu sa táto kombinácia ešte zopakuje. Môžete pridať Hihat, podľa toho, ako to ladí vašim ušiam. Samozrejme, toto nie je striktný postup, je to len inšpiratívny návod. A ako vo všetkom, aj tu platí, že tvoriť hudbu sa naučíte najľahšie tým, že to budete skúšať. Skúšať, skúšať, tvoriť. Taký je postup svetových producentov z našej krajiny. Každý raz začínal, no dnes vidno v tieni reflektorov len tých najvytrvalejších. Preto vám prajeme pevné nervy a veľa pekných beatov.

Čo si myslíte? Pridajte svoj názor do diskusie

 
Sportovní výživa a posilovací stroje Ronnie.cz