Ako si vybrať vysokú školu?

Podľa čoho si vybrať vysokú školu, kam sa poberú Vaše kroky po strednej? Ako zistiť, ktorá je najlepšia? Pomôže zoznam najlepších vysokých škôl na Slovensku? Alebo dáte prednosť zahraničiu, či susednej Českej Republike. Tak či onak, pozrime si pár tipov, ako si vybrať dobrú vysokú školu. Takú, na ktorej Vás to po prvom semestri zaručene neznudí!

Nevieš kam na školu? Nevieš, ktorú vysokú školu si vybrať? Nie si jediný, tomuto problému čelí drvivá väčšina. Máš pocit, že nevieš zistiť, ktorá bude pre teba najlepšia? Stále si kladieš otázku – ako zistiť, ktorá vysoká škola je pre mňa najlepšia. Lenže v tomto rozhodnutí ti málokto povie 100% pravdu, pretože všetko závisí od teba. Poznáš sa najlepšie, my ti len môžeme dopomôcť k správnemu smerovaniu.

Návod na výber vysokej školy nájdete po internete niekoľkokrát. Problémom však je, že často sú informácie neúplné, zle sprostredkované alebo mylné. Preto je doslova vedou spôsob, ako si vybrať vysokú školu. Kritéria pre výber vysokej školy sa budú meniť s časom, pretože aj naše priority sa postupne vyvíjajú. Pozrime sa na tie nemenné.

Vysoká škola, ktorá baví!

Možno to znie otrepane, ale vyberte si školu, kde aspoň čiastočne vidíte záujem. Aj napriek tomu, že dnes nie sú nároky extra vysoké (okrem vybraných škôl), študovať niečo, čo Vás nebaví, je otrava. Štúdium sa dá prežiť. Malo by Vám však niečo dať. Možno si teraz v mysli hovoríte, že Vás nič nebaví. Musí však byť oblasť, kde sa cítite lepší ako druhí. A to nemusí byť len predmet. Nejde o to, že máte radi biológiu, úplne postačí, ak radi pomáhate zvieratám. Alebo naopak, chcete priniesť svetu niečo nové.

Jedná sa síce opäť o široké pojmy a najmä sny, no bez nich by sme nedokázali rozlíšiť, čo chceme v živote skutočne dosiahnuť. Vysoká škola je o ľuďoch, ktorých spoznáte. O vedomostiach, ktoré často zabudnete. Skôr o prístupe k ľudom. Vysoká škola je jednoducho fackanie, ktoré Vás pripraví do života. A je dobré, ak Vás vie vyfackaním navodiť na správny smer!

Uživí ma to?

Áno, nemali by sme hľadieť na peniaze. Najlepšie platené absolventské pozície však zaujmú oko každého záujemca. Ako nájsť dobrú prácu po skončení školy Vás teraz možno nezaujíma. Pri konci školy to však bude Vaša najväčšia starosť. Nezamestnanosť stúpa, a u mladých ľudí obzvlášť. A neplatí už ani to, že človek s vysokou školou si vždy nejakú tú prácu nájde.

Naopak, niektoré menej odborné práce zamietajú žiadosti vysokoškolsky vzdelaných ľudí kvôli vyšším nákladom. Preto si dobre premyslite, či majú už v súčasnosti absolventi Vášho oboru uplatnenie. Dobrý študent s talentom bude mať uplatnenie vždy. A tiež platí, že nikto nedokáže povedať, aký bude vývoj záujmu o absolventov vysokých škôl. A ich konkrétnych fakúlt, oborov.

Takže pri výbere vysnívanej vysokej školy zvážte aj to, koľko zarábajú absolventi fakulty. A Vášho oboru. Netvrdíme, že máte primárne hľadieť na peniaze, avšak zistiť po 5 rokoch štúdia, že nemáte vyhliadky na dobre platenú prácu, v najhoršom prácu akúkoľvek, nie je príjemný pocit.

Konflikt medzi záujmom a peniazmi

Vyššie sme si zhrnuli dva hlavné faktory, podľa ktorých nájsť vysokú školu. Ďalšie kritéria pri vyberaní vysokej školy sú aj vzdialenosť, počet absolventov, zahraničná prestíž a prepojenie školy s praxou. To všetko si viete ľahko overiť na internete počas niekoľkých minút. Ak nie, asi daná škola nemá čo ponúknuť. Výnimočne nájdeme fakulty, ktoré sa úspechmi nepochvália pred záujemcami.

Čo si vybrať? Peniaze, ktoré aj tak nie sú isté, alebo možnosť osobného rozvoja? My sme za to druhé. Pretože študentský život by sa mal prežiť naplno, a ak stretnete rovnako naladených ľudí, pozitívne to ovplyvní Vašu budúcnosť. A napokon platí – že peniaze prídu vtedy, ak sa na ne primárne nesústredíme.

Prajeme veľa šťastia s výberom vysokej školy!

Čo si myslíte? Pridajte svoj názor do diskusie

 
Crossový trenažer inSPORTline za nejlepší cenu